Литературная феерия Александра Подкопая

Мои произведения

Главная » Мои произведения » Рассказы

Власний приклад, Кара та інші...
   Між мисливців ходить поголос, що ліпше вчитись на помилках інших братів по захопленню, ніж відчувати якісь негаразди на власній так би мовити „шкурі”. Як не крутіть, а сенс у цьому вислові є. Наприклад: хтось, десь, скажімо вичитав, що для підвищення компресії у стволах між пижами треба тоненьку гумову прокладку припасувати. Сказано – зроблено. Результат – ружбайка  репнула від патронника до кінчиків стволів. А Ви робіть висновки. Навіть і не намагайтеся ставити експерименти. Якомусь із фахівців забажалося поворонити улюблену стару рушницю – без питань. Добряче поварив у мазуті, та здобув на світ Божий кожний із стволів окремо. Чомусь не вийшло – розпаялися...   А у Вас безцінний досвід. Навіть у вісні  лютому ворогові воронити не забажаєте.
   Розповім я Вам про події, які відбувалися на Старосалтівському водоймищі декілька років тому назад, біля островів. На той час на базу відпочинку до кума Василя Семеновича збиралася файна „кумпанія” мисливців, майже з усієї Харківської області.
   Справжній мисливець починає підготовку до полювання заздалегідь. Використовуючи потаємні методи роботи з мисливськими собаками,  їх навчають новітнім технологіям подачі підбитої дичини. 
   А доводилось Вам бути присутнім при розмові мисливців, які сперечаються про якісні показники роботи мисливських собак? До хрипоти, мало не до рукоприкладства, з’ясовують - котра порода найліпша, витриваліша, найвідданіша, і таке інше... На протязі стількох днів та ночей, а у деяких і тижнів, собака без команди не зрушить з місця, якщо стала у стійку на дичину...
   Практично кожному відомо, що мисливський собака, майже стовідсотково переймає та копіює характер та манери свого господаря.
   Брат мого кума, Володимир Семенович, з невідомих причин на відкриття полювання у суботу не „втовпився”. Мабуть якісь термінові справи затримали. Міг по дорозі вистежувати якусь полохливу „куріпку” років двадцяти... Але, зауважу я Вам, - це тільки припущення.
   У неділю саме розпал полювання. Сонце високо на небі, спека страшенна, а ні хмаринки. Вітерець неначе й на світ не з’являвся. Ожеред стоїть, як укопаний, не шерехне. Качку від спеки розморило. Зачаїлась у затінку, не літає. 
   Десь під обід на дзеркальній поверхні водоймища, ближче до середини самого великого плеса, урочисто виплив човен. На носі, мов цариця на троні, велично вмостилась „Кара” - казкової краси лайка. Володимир Семенович, за чарчиною оковитої, міг годинами розповідати про вірного помічника, про її „чуйний”  характер, та його прояви, як на полюванні так і в домашніх умовах.
   Раптово в ожереді знялася на крило сполохана лисуха, та хутко попрямувала у бік човна. Їй край зажадалося запитати у Семеновича, якої породи його знаменита собака.
   Лиска зайшла від сонця, хутко тріпочучи крилами, вправно від- маневрувала, але це не допомогло. Влучний постріл обірвав переможний наступ дикої качки. Під жадібними поглядами двох десятків мисливців дичина голосно плюхнулася на воду метрів за п’ятнадцять, двадцять від човна.
   Збити – це не головне. Треба ще дичину дістати. Ось тут і стають у пригоді вірні та віддані чотирилапі помічники мисливців. Переповнений важливістю моменту, (це ж треба - влучив з першого пострілу) Семенович загорлав –„Подай!”
   Самі розумієте - ейфорія. Можливо надто голосно подав команду, а можливо не надто ввічливо, бо собака образилася та демонстративно відвернулася від дичини.
   Мисливці на номерах уважно спостерігали за перебігом подій. Такого у кіно не показують. На десяток закликів подати дичину лайка робила вигляд, що звертаються не до неї і її це зовсім не стосується. Човен наблизився до качки впритул. Лиска ковзнула зобом по борту. Семенович вирішив врятувати залишки авторитету. Він нахилив човна бортом майже до води. А як собака, не дай Боже, ноги промочить? Голосно наказав востаннє взяти качку. Кара нерішуче заскавчала, затупцювалася на місці. Раптом човен захитався. Семенович трохи побалансував, не зміг втримати рівновагу, і у повній екіпіровці, разом з патронами пірнув у воду. Лайка прикрила голову лапами і завмерла від задоволення. Гучний регіт мисливців на номерах свідчив, що ця подія не залишилася поза увагою сторонніх спостерігачів.
   Вскочити у халепу легко. Значних зусиль докладати непотрібно – само вийде. А от вийти з скрутного становища, та ще й з гідністю – це мистецтво.
Миттю зрозумівши, що халепа надто „глибока”, Семенович тоном зануди – професора загорлав до собаки на все озеро: - „Дивись! Останній раз тобі показую.” Мисливець підплив до качки, схопив її зубами, і кумедно, по собачому, хлюпаючи у воді руками, підплив до човна. Кара з інтересом розглядала господаря, похитуючи головою з боку набік. З останніх сил, ледь не перекинувши човна, Володимир видерся на борт. Мокрий, увесь у водоростях.  Жабуриння теліпається на вухах. Але він таки спромігся з насолодою виплюнув качку на дно човна.
   - Ну що, второпала? Як треба по команді подавати дичину? – чергове запитання полинуло над водою. Лайка відреагувала миттєво. Голосно гавкнула, стрибнула на середину човна, і п’ять хвилин без перерви трусилася, наче у воді була вона, а не її хазяїн. Оце дресура. Як співчуває хазяїну! Навіть показала, як треба трусититися після перебування у воді. Хоча самої на воді того дня ми так і не побачили.
   Далі події розгорталися без особливих пригод. Качок більше не бачили. Увесь вечір варили куліш, розповідали різні мисливські байки. Єдиний хто зробив вірний висновок - це Кара. Краще вчитись на помилках Володимира Семеновича, ніж на власних. – І до води того разу близько не підійшла!

Категория: Рассказы | Добавил: apodkopay (18.04.2013)
Просмотров: 422 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Приветствую Вас Гость